Урок
математики
Клас: 4
Тема
уроку.Усне множення двоцифрових і круглих
багатоцифрових чисел на розрядні числа. Складені задачі, розв’язання яких
вимагає знаходження дробу від числа.
Мета
уроку. Вчити учнів виконувати усне множення
двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа на основі вмінь
множити на розрядну одиницю; закріплювати вміння і навички у знаходженні дробу
від числарозв’язуючи складені задачі;
вдосконалювати обчислювальні уміння та навички;
виховувати дисциплінованість,
активність, старанність, допитливість, інтерес до математики;
розвивати логічне мислення, увагу,
пам'ять, мовлення, творчу уяву, математичні здібності, пізнавальну активність.
Тип
уроку. Комбінований.
Вид
уроку. Урок-інтерактивна подорож.
Обладнання.
Мультимедійнийпроектор, відеосюжети, картки із завданнями, дидактичний матеріал
для роботи в групах
Хід уроку
1. Організаційний
момент
-
Сьогодні на уроці ми здійснимо інтерактивну подорож на телестудію. Побачимо,
як проходять зйомки різних шоу-проектів, ігрових передач. Але будемо не просто
глядачами, а станемо безпосередніми учасниками різних шоу.
- Найчастіше учасники шоу приходять для
того, щоб отримати задоволення, показати рівень своєї ерудованості, але ще й
для того, щоб заробити гроші. Пропоную і нам не марнувати час. Гроші, які ми
заробимо в сьогоднішніх шоу-проектах матимуть назву «шоубали». В кінці уроку
вони перетворяться на оцінку за урок.
- Отже… починаймо.
2. Перевірка
домашнього завдання.
Слайд
1, 2. Двері – вхід – кодовий замок…
-
Щоб ми могли потрапити
до телестудії, нам потрібно відімкнути двері, що мають кодовий замок. Ключем до
цього замка стане код, що є у вашому зошиті, де ви виконували домашнє завдання.
-
Запишіть маркером на
аркушах паперу число, що є відповіддю до завдання № 813.
-
Завдання звучало так:
суму чисел 123 456 і 789 зменш на третину першого числа.
-
Отримали ключ-код:
83093.
-
Чи всі впорались із цим
завданням? Прошу до студії.
Слайд
3. Двері – вхід до студії.
Слайд
4. Відеосюжет «Майстер шеф» (+ ватрушки, паски)
-
Щось ці кадри мені
нагадують. Допоможете? Та це ж домашня задача про ватрушки та паски!
-
Згадайте хід розв’язування
задачі, і скажіть: Скільки всього сиру було в пекарні?
24 * 3 = 72 (кг)
-
Скільки сиру залишилося
після приготування страв?
72 – 24 – 36 = 12 (кг)
Слайд
5. Відеосюжет «Майстер шеф»
-
Сьогодні учасники шоу
готують різні страви. Їм знадобиться наша допомога. За кожну відповідь-підказку
учаснику ви отримуєте один шоубал.
-
Для приготування 1 л
супу необхідно 6 середніх картоплин. Скільки картоплин необхідно для
приготування 12 л супу? (6*12=72)
-
Щоб відбити 1 шматочок м’яса
для відбивних кухар робить 15 ударів. Скільки він має зробити ударів, щоб
відбити 10 шматочків м’яса? (15*10=150)
-
Для відварювання 1 кг
макаронів. Кухар кип’ятить 2 л води. Скільки макаронів кине кухар у 8 л окропу?
(8:2=4кг)
-
Кухар готує узвар. У
каструлю ємністю 9л він всипав 630 г цукру. Скільки цукру міститься у кожному
літрі узвару? (630 : 9 = 70г
-
Ми впорались із
завданнями для кухарів, які з нашою допомогою ввійшли до двадцятки кращих
кухарів шоу.
3. Актуалізація
опорних знань.
-
Рушаємо далі. Наступна
студія проводить зйомки шоу «Куб»
Слайд
6. Відеосюжет «Куб»
-
Куб ставить різні
завдання учасникам гри. За правильну відповідь учасник отримає шоубал.
-
Перед тим, як отримати
завдання від Куба, виконаємо каліграфічну хвилинку. Нею буде число, що ми
отримали під час розв’язання останнього усного завдання від кухарів. (70).
Пропишіть це число.
-
1тур «Знайомство з
кубом»
-
Куб, покажи письмове
завдання для учасників гри… (Слайд 7 Числа)
(Коментоване виконання завдання куба)
Розкласти числа на множники, один з яких
є розрядною одиницею
350 =
4800 =
9060 =
18100 =
-
2 тур шоу «Куб» - робота
в групах.
-
Завдання, що ставить
перед нами Куб має виконуватися в групах. Об’єднаємось у групи за кольором, що
є в куточках ваших листочків-посібників. Учні, чий листочок позначений оранжевим
кольором – 1 група, збирається біля першої парти першого ряду. Із собою брати
лише ручку. Друга група, що має позначку зеленого кольору збирається біля
третьої парти першого ряду. Третя група має позначку жовтого кольору – ваше
місце біля другої парти середнього ряду. Четверта група – блакитного кольору –
біля першої парти третього ряду, п’ята група – червоного кольору – біля третьої
парти третього ряду.
-
Прошу стати групи на
вказані місця. Оберіть одного відповідального, який отримає у мене аркуш із
завданням. За сигналом, виконайте обчислення, результат, що вийшов,
відповідальний виходить і записує на дошці.
-
Увага! Починайте
виконувати обчислення.
-
Сідаймо на свої місця,
запишіть числовий ряд, що вийшов, з дошки.
-
На новому рядочку
розташуйте ці відповіді у порядку спадання.
-
Розшифруйте закодоване
«Кубом» слово.
270
: 3
|
1 000
– 450
|
15
* 4
|
240
: 8
|
60
– 18
|
+8
|
:
5
|
-
30
|
+
90
|
:
6
|
:
2
|
+
37
|
:
10
|
:
6
|
*
8
|
-
37
|
:
7
|
+
21
|
+
15
|
+
50
|
*
6
|
*
3
|
*
2
|
:
5
|
- 86
|
-
12
|
-
60
|
:
6
|
- 7
|
:
10
|
0 – ю, 1 – с, 2- у, 3 – к, 4 – р, 5 – о,
6 – в, 7 – а, 8 – я, 9 – п, 10 – е, 11 – з, 12 – д.
(ДЯКУЮ)
4. Повідомлення
теми, мети уроку. Сприйняття й осмислення матеріалу.
-
Наступна студія-гра
«Що? Де? Коли?»
-
Сьогодні разом із
зірками спробуємо й ми себе в ролі знавців-інтелектуалів.
Слайд Крутиться дзиґа – стоп – конверт
-
Отже, нам надіслано
запитання від М.В. Богдановича із м. Києва.
«Я часто чув від свого друга про те, що,
щоб швидко і правильно виконувати множення двоцифрових та багатоцифрових чисел,
треба застосовувати переставний, сполучний та розподільний закони множення.
Я додав: А при множенні круглих чисел, я
кожне число розкладаю на множники,один з яких є розрядною одиницею.»
Увага! Питання!
Як, застосовуючи названі закони множення
швидко і правильно знайти добутки:
23 * 40
4200 * 20
-
Змінимо дещо умови цієї
гри: хто зможе дати повну відповідь на це запитання – отримує 4 шоубали.
23 * 40 = 23 * (4 * 10) = (23 * 4) * 10
= 92 * 10 = 920
4200 * 20 = (42 * 100) * (2 * 10) = (42
* 2) * (100 * 10) = 84 * 1000 = 84000
Слайд
Крутиться дзиґа – стоп – музична пауза
Фізкультхвилинка
5. Первинне
застосування набутих знань.
-
Наступний шоу-проект …
-
У цій студії ми
спробуємо створити свій власний проект шоу. Назвемо його:Шоу «Далі…»
-
Гравцям пропонується
завдання, яке виконується протягом 2-3 хв. Усі учасники студії – гравці, що
заробляють шоубали за кожну правильну відповідь. Відповіді даються учасниками
по черзі. За кожну правильну відповідь учасник отримує шоубал, якщо відповіді –
немає, гравець має сказати «Далі», і хід переходить до наступного гравця.
-
На картках – вирази,
значення яких ви маєте знайти використовуючи прийом із гри «Що? Де? Коли?»
-
За сигналом закінчення
роботи – всі учасники кладуть ручки.
-
Увага! Почали!
13 ·30 22
·
30 15 ·20
1500 ·20 3200 ·
30 4300 ·
20
80 ·
400 40 ·
600 50 ·
700
12· 300 21 ·
300 12 ·
400
800 ·
50 50 ·
400 600 ·
5
22 ·
400 500 ·
11 33 ·
300
120 ·
40 +1000 420 ·
20 +100 130 ·
30 + 1000
500 ·
400 – 100 000 600 ·
500 – 100 000 800 ·
500 – 100 000
-
Стоп! Поклали ручки.
Нагадую, ведучий, тобто я, читаю вираз, вказую на учасника, який протягом двох
секунд має дати відповідь, якщо не знає – говорить слово «далі».
-
Поки ведучий працює з
першим рядом гравців, інші учасники виконують завдання на зворотній стороні
аркуша. Отже, прошу учасників другого і третього рядів взяти ручки і почати
працювати. Почали!
Розкласти число на множник і розрядну одиницю за
зразком: 20 = 2 *10
450=
3800 =
5100=
83000=
20 030=
-
Чудова гра, за час якої
ми потренували мислення, увагу, заробили певну суму шоубалів. Учні, які
справилися з усіма завданнями на зворотній стороні аркуша, в кінці уроку можуть
отримати додатковий шоубал. Для цього необхідно принести вчителю свою роботу.
-
Продюсери телеканалу
взяли до уваги наш проект і спробують створити шоу в Україні.
6. Закріплення
знань учнів про знаходження дробу від числа. Робота над задачею
-
Рухаємося далі…
-
Це – шоу «Інспектор
Фреймут»
Слайд
…(Заставка «Інспектор Фреймут» + Прихід до магазину «Ашан»)
-
Сьогодні разом з Ольгою
Фреймут ми здійснимо деяку перевірку у магазині Ашан.
-
У ящику – рис. Його
насипають і зважують покупці. Наша задача – перевірити вагу рису, що є в
магазині.
-
У підручниках, на
стор.134 – задача 817. Знайшовши відповідь на запитання задачі, ми зможемо
взнати, чи правильно працюють ваги у магазині.
Робота над задачею.
-
Прочитайте умову
задачі.
-
Яке питання задачі?
(Скільки рису продали за два дні?)
-
Що треба знати, щоб
відповісти на питання задачі? (Скільки рису продали першого дня, і скільки рису
продали другого дня)
-
Що говориться в задачі
про перший день? (Що першого дня продали 2/9 усього рису)
-
Як знайти 2/9 від
усього рису? (Треба 720 : 9 * 2 = 160 кг)
-
Запишіть розв’язання
першої дії у листки.
-
Про що можемо взнати
потім? (Скільки рису продали другого дня)
-
Запишеморозв’язання:
720 : 5 * 3 = 432 (кг) – другого дня;
-
Як відповісти на
запитання задачі? (160 + 432 = 592 (кг) – за два дні.
-
Відповідь: 592
кілограми рису.
Але Ольга Фреймут має вагу рису, що
залишилася від продажі.
-
Яке число кілограмів
має Ольга Фреймут? (720 – 592 = 128 (кг)
-
Перевіряємо!
Слайд
… (128 кг).
Чудово!
Наступна перевірка у відділі молочної
продукції.
Задача, що є на ваших картках,
перевірить, чи є в магазині молоко з простроченим терміном придатності.
-
Розв’яжіть задачу
самостійно.
У магазин завезли 180 пакетів молока.
Першого дня продали 2/6 всього молока, другого дня – 4/5 від кількості
проданого за перший день. Скільки молока продали за два дні?
-
Обміняйтесь зошитом із
сусідом і перевірте, чи правильно виконано розв’язання.
-
1) 180 : 6 ·
2 = 60 (пак.) – продали першого дня.
-
2) 60 : 5 ·
4 = 48 (пак.) – продали другого дня.
-
3) 60 + 48 = 108 (пак.)
-
Відповідь: 108 пакетів
молока продали за два дні.
-
Підніміть руку, чий
сусід розв’язав задачу без жодної помилки? Отримайте шоубал.
Решту молока, діти, Ольга Фреймут
виявила простроченим. Скільки пакетів молока було знайдено Ольгою Фреймут? (180
– 108 = 72 пакети).
-
На жаль, програма «Інспектор
Фреймут» не може рекомендувати магазин за якістю продукції.
-
Дякуємо Ользі Фреймутта
її програмі, а ми переходимо до наступної студії.
7. Підсумок
уроку. Домашнє завдання.
Слайд
… (Підсумки дня – новини)
-
У підсумках учасники
мають підсумувати набрану кількість шоубалів, перетворити їх на оцінку.
-
І ми з вами, підводячи
підсумки нашої подорожі, поділимося враженнями від побаченого і почутого.
-
Яка шоу передача
сподобалася найбільше?
-
Як ми пов’язали її з
уроком математики?
Готуючись до інших цікавих подорожей,
виконайте вдома завдання:
Стор. 134 № 821, 822.
Учні, які гарно впорались із завданням
шоу «Далі», складіть і розв’яжіть по 4 вирази на множення круглих чисел.
Немає коментарів:
Дописати коментар